Poslanecká sněmovna ČR projednala novelizaci energetického zákona, jejíž součástí je mimo jiné i návrh na zrušení speciálního způsobu odpisování hmotného majetku využívaného k výrobě elektřiny ze slunečního záření.  

Autor: ASB Group

Hmotný majetek (tedy technologie vyrábějící elektrickou energii ze slunečního záření) se nyní odpisuje bez možnosti přerušení po dobu 240 měsíců, což může dle předkladatelů návrhu „snížit atraktivitu investic do nových projektů fotovoltaických a agrovoltaických elektráren”. Důvodem návrhu zrušit toto ustanovení je právě snaha zatraktivnit a podpořit vznik a rozvoj nového oboru výroby elektrické energie ze slunečního záření, a poskytnout tak dobré podmínky k rozvoji obnovitelných zdrojů.  

Aktuální právní úprava odepisování technologií vyrábějících elektrickou energii ze slunečního záření byla do zákona o daních z příjmů zavedená v roce 2011. Na solární zdroje se od tohoto okamžiku aplikoval specifický způsob odepisování, jak zmiňujeme výše, na dobu 240 měsíců. Zároveň při tomto způsobu zákon neumožňuje daňové odpisy přerušit.  

Pokud dojde v rámci legislativního procesu ke schválení výše zmíněného pozměňovacího návrhu, bude možné solární zařízení odepisovat standardně dle odpisových skupin a pravděpodobně po dobu kratší než současných 20 let. Firmy také dostanou možnost si zvolit, zda budou chtít uplatnit rovnoměrné, nebo zrychlené daňové odpisy. Zároveň budou mít možnost daňové odpisy přerušit. Tato skutečnost se tedy odrazí na tom, že díky volbě způsobu odepisování firmy dostanou možnost optimalizovat základ daně.  

V praxi to znamená, že pokud firmě vznikne ve zdaňovacím období daňová ztráta, kterou bude chtít minimalizovat, může toho docílit například právě přerušením daňového odpisu. Pokud naopak bude mít firma v prvních letech po zahájení odepisování majetku nižší náklady a bude chtít minimalizovat základ daně, může si zvolit zrychlený způsob odepisování, kterým v prvních letech dostane do daňových nákladů větší část daňových odpisů než při rovnoměrném způsobu,” vysvětluje Zuzana Studničková, daňová poradkyně ze společnosti ASB Group.  

V případě majetku, u něhož by bylo zahájeno odepisování přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, se použije zákon o daních z příjmů ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona. Přechodná ustanovení stanovují možnost použít odpisování novým způsobem (tj. rovnoměrně či zrychleně, nikoliv dle speciálního ustanovení § 30b zákona o daních z příjmů), pokud bylo odpisování zahájeno po 30. červnu 2024, tj. od 1. července 2024. 

ASB Group celý vývoj sleduje. Pokud máte k tomuto či jinému tématu ze světa daní jakékoliv otázky, neváhejte se obrátit na jejich odborný tým, který je připraven pomoci.  

ASB Group  je poradenská společnost působící v regionu CEE více než 20 let. Její specializací je zakládání společností, účetnictví a reporting, daňové poradenství, transakční poradenství, korporátní služby a také vedení mzdové a HR agendy.