Skupina Solar Global podnikatele Vítězslava Skopala patří léta k předním solárním firmám v Česku. Byla u solárního boomu v letech 2009 a 2010, byla první, která v Česku v roce 2017 zprovoznila velkokapacitní baterii, a loni také jako první instalovala elektrolyzér na výrobu zeleného vodíku.

Zdroj: HN.cz

Do výčtu moderních technologií, které se v energetice nejčastěji skloňují, jí doposud chyběl takzvaný agregátor flexibility. Jde o systém, který propojuje nejrůznější zařízení, dálkově a automaticky řídí jejich výrobu a snižováním či zvyšováním výkonu pomáhá stabilizovat přenosovou soustavu. První takové začaly vznikat zhruba před třemi lety a rychle pronikly na několikamiliardový trh s takzvanými službami výkonové rovnováhy (SVR), který byl léta doménou velkých, převážně fosilních energetik.

Nyní na trh s SVR míří i Solar Global. „Před rokem jsme si začali hrát s myšlenkou, že chceme dělat i služby výkonové rovnováhy. Nyní jsme úspěšně prošli certifikačním řízením,“ uvedl pro HN šéf Solar Global Energy Petr Foitl. Zpoždění za konkurencí skupina s centrálou v Napajedlech dohání jiným prvenstvím. Jak potvrdila HN mluvčí správce přenosové soustavy ČEPS Hana Klímová, agregátor Solar Global Energy je prvním, který funguje výhradně na bázi baterií.

Petr Foitl
Foto: Solar Global

„Jde o první agregační blok, který bude poskytovat služby výkonové rovnováhy bez točivého zdroje,“ dodal Foitl. Agregátoři využívají vedle velkokapacitní akumulace pro poskytování SVR například flexibilní plynové kogenerace. Budoucí vizí je takzvaná rezidenční flexibilita, tedy řízení spotřeby domácností. Nemálo agregátorů však využívá také zdroje spalující naftu. Že se do vyrovnávání produkce bezemisních, ale neřiditelných obnovitelných zdrojů zapojují „špinavé“ dieselové generátory, naráží v části energetické branže na silnou kritiku.

„Pokud je moderní formou myšlena agregace dieselových motorů bez stavebního povolení, bez jakýchkoliv limitů na emise, hluk, tak to opravdu neděláme,“ reagoval například nedávno na dotaz HN Ivo Nejdl, jednatel společnosti C-energy. Vlastník teplárny v Plané je považován za jednu z nejinovativnějších energetických firem, která také rychle zvyšuje svůj podíl na trhu SVR

Podle Ekonomického deníku se kvůli neekologičnosti vůči naftovým generátorům vymezil také E.ON a podobně na ně pohlíží i Solar Global. Její agregátor propojuje celkem šest bateriových úložišť, z nichž každé disponuje výkonem 500 kilowatthodin. Ta jsou napojena na solární elektrárny o celkovém výkonu 60 megawattů, přičemž polovinu z nich Solar Global vlastní. Zbytek elektráren propojených do agregačního bloku je od externích zákazníků, kteří se tak skrze skupinu na SVR rovněž podílí. Solar Global si pak za poskytování baterií a agregátora strhává část příjmů od ČEPS.

Podle Foitla je ze strany vlastníků solárních elektráren o službu zájem. S rostoucím výkonem na počasí závislých zdrojů přibývá hodin, kdy dochází k nadprodukci elektřiny a její ceny se propadají k nule, nebo dokonce do minusu. Když naopak slunce nesvítí a fotovoltaiky nevydělávají, jsou ceny obvykle vysoké.

Celkem šest bateriových úložišť využívá v současnosti společnost Solar Global Energy pro poskytování služeb výkonové rovnováhy. Příští rok jich chce instalovat výrazně více.
Foto: Solar Global

Rozložení dodávek v čase díky bateriím tento problém řeší. Ještě před službami pro ČEPS však přichází na řadu takzvaná obchodní flexibilita, tedy řízené dodávky podle aktuálních spotových cen či jiných tržních příležitostí, jako je vyrovnávání takzvané odchylky. Nerovnosti ve výrobě se tak zčásti vyřeší na čistě tržní bázi. Tuto službu Solar Global skrze svého obchodníka SG Energy poskytuje už delší dobu.

Nově k tomu přidává technickou flexibilitu, tedy dodávky SVR. Propojení s obchodníkem s elektřinou zároveň zaručuje, že agregátor Solar Global Energy bude schopen dodat ČEPS regulační elektřinu i v případě, pokud by počasí fotovoltaikám nepřálo delší dobu a baterie by nebylo možné dobít solární elektřinou.

Na službách se stabilizací soustavy se naopak překvapivě nepodílí zmíněná první tuzemská velká baterka, kterou Solar Global postavil u obce Prakšice nedaleko Uherského Hradiště. Jak vysvětluje Foitl, ta je totiž historicky součástí jiného agregačního bloku. Právě výnosy s tím spojené přesvědčily skupinu k vybudování vlastního agregátora.

Moravská skupina plánuje podle Foitla v příštím roce vybudovat solární zdroje o výkonu 50 megawattů, doplněných o samostatně stojící baterie o výkonu 100 megawattů, na které již má Solar Global zajištěné u distributorů připojení. Záměrem je přitom udržet současný podíl mezi vlastními a externími fotovoltaikami poskytujícími SVR. Pokud se záměr zdaří, mohl by podíl Solar Global na více než desetimiliardovém trhu s SVR přesáhnout deset procent.

Skupinu Solar Global dnes tvoří síť mnoha firem, které zastřešuje mateřský subjekt Global Energy Investments většinově ovládaný v úvodu zmíněným Vítězslavem Skopalem. Ten dosáhl podle posledních zveřejněných čísel za rok 2022 konsolidovaných tržeb ve výši 1,28 miliardy korun. Čistý zisk skupiny byl 96,9 milionu korun.