Komunitní energetika

Vznik komunit v energetice je nastupujícím trendem dneška. Jde o střední cestu mezi tradiční centralizovanou energetikou a vlastní výrobou a spotřebou elektřiny v soukromých zdrojích. Energetickou komunitu může tvořit bytový dům se společnou střešní elektrárnou, občané obce vlastnící společně větší pozemní fotovoltaiku nebo třeba průmyslový areál s vlastní výrobou z obnovitelných zdrojů, kde jednotlivé firmy odebírají elektřinu z lokální distribuční sítě. Legislativní bariéry bránící rychlému vzniku energetických komunit se postupně odstraňuji a ani financování by nemělo představovat problém – dotační programy pomohou i zde.

Jsme členy

Co je komunitní energetika?

Komunitní energetika je způsob společné výroby a spotřeby (sdílení) energie z obnovitelných zdrojů. Může se do ní zapojit kdokoli – obce, domácnosti, jednotlivci i podniky. Díky zapojení občanů komunitní energetika nejen šetří peníze a životní prostředí, ale také posiluje sociální vazby v místě.
Solární asociace je členem Unie komunitní energetiky (UKEN). UKEN je zájmová skupina zájmová skupina sdružující odborníky s širokým spektrem znalostí a zkušeností. Ve spolupráci s UKEN přinášíme následující základní informace o komunitní energetice.

Jak funguje sdílení elektřiny v Česku?

Sdílení elektřiny představuje proces, kdy se elektřiny na jednom místě vyrobí a jinde spotřebuje, její přenos přitom zajišťuje veřejná distribuční soustava. V Česku rozeznáváme dva modely pro sdílení elektřiny – aktivního zákazníka a energetické společenství. Podrobnosti si prohlédnete v infografice níže.

Elektřina je jako řeka: Jak funguje sdílení v energetických komunitách

Existují dva typy energetických společenství, který je pro vás vhodný?

Jak to vypadá v praxi?

Obyvatelé města si vyrábí a sdílí elektřinu ze solárních panelů umístěných na střechách obecních (školy, nemocnice aj.) nebo soukromých budov (rodinné, bytové domy, místní podniky), případně i z pozemní fotovoltaické elektrárny v okolí). Solární energii mohou kombinovat i s dalšími obnovitelnými zdroji nebo ji ukládat do baterií pro pozdější využití mimo dobu špičky výroby.

O Unii komunitní energetiky

Hlavním cílem UKEN je prosazení a rozvoj komunitní energetiky a sdílení elektřiny v Česku, abychom jej dosáhli, soustředíme své aktivity do tří oblastí – legislativní, dotační a projektové. Tomu odpovídá i nastavení našich specifických cílů:

  1. Chceme legislativu, která nastartuje rozvoj lokálních čistých zdrojů.
  2. Prosazujeme stabilní a srozumitelné dotační prostředí.
  3. Tvoříme a sdílíme know-how pro realizaci projektů.

Jejich naplňování se věnujeme v pracovních skupinách:

  • Legislativní skupina se zasazuje se o lepší podmínky pro fungování komunitní energetiky.
  • Dotační skupina se zaměřuje na potřeby a zkušenosti členů a prosazuje vytvoření příznivých podmínek zvláště v oblasti financování projektů prostřednictvím dotačních programů.
  • Projektová skupina (know-how skupina) funguje jako prostor pro sdílení zkušeností a inspirace, rozšiřování obzorů a navazování spolupráce mezi členy.

Užitečné publikace o komunitní energetice

Jak začít sdílet elektřinu (duben 2024)

Z manuálu si nejvíce odnesou zejména ti, kteří uvažují o založení energetického společenství a sdílení elektřiny, užitečné informace ale mohou čerpat i ostatní zájemci o komunitní energetiku. Získáte široký pohled na provoz, ekonomiku a financování těchto společenství, doplněný osvědčenými strategiemi a praktickými radami. Nabízí užitečné tipy a zdroje s doplňujícími informacemi, včetně organizací a firem, které vám s realizací společenství pomohou.

Spolupráce občanů a obcí v komunitní energetice Příklady z Německa (únor 2024)

Publikace představuje praxí odzkoušené modely spolupráce z Německa, její přínosy a možné kroky, kterými se české obce mohou inspirovat k podpoře takových projektů. Přestože v Německu narozdíl od nás ještě nemají legislativní opatření komunitní energetiky podle práva Evropské Unie, energetická družstva vedená občany jsou tam již samozřejmostí. Jejich dlouholeté zkušenosti jsou proto cenným zdrojem inspirace.

Jak si získat občany a samosprávy na svou stranu při výstavbě OZE (červen 2023)

Publikace se zaměřuje na problematiku získávání podpory občanů pro větrné elektrárny. Zahrnuje vyzkoušené postupy a praktické zkušenosti, které pomáhají překonat časté překážky ze stran investorů i místních obyvatel. Praktické příklady a poznatky odborníků pomohou čtenářům s představením projektu obyvatelům a následnou realizací spolupráce.

Jak na společnou FVE u bytových domů (duben 2023)

Manuál přináší komplexní návod k realizaci fotovoltaických elektráren (FVE) v bytových domech. Zahrnuje technická, ekonomická a právní doporučení, praktické tipy pro přípravu, realizaci i provoz, a odpovědi na často kladené otázky. Navíc obsahuje kapitolu věnovanou komunikaci s obyvateli. Manuál je navržen tak, aby vám pomohla co nejefektivněji začít využívat elektřinu z vaší fotovoltaické elektrárny.

Jak na solární elektrárny v obci (září 2022)

Publikace je primárně určena starostům a zastupitelům, kteří uvažují o výstavbě solární elektrárny v jejich obci. Nabízí konkrétní postup, jak fotovoltaiku správně postavit a provozovat. Zjistíte, jak si provést základní průzkum dat, vyhodnotit potenciál střech nebo získat financování projektu.